با تخفیف های ویژه جشنواره خرداد ۱۴۰۳ ما آشنا شوید

اطلاعات بیشتر X

چه موقع از تست فلوک چنل و چه مواقعی از تست پرمننت استفاده کنیم؟

دستگاه های تست فلوک اصلی

چه موقع از تست فلوک چنل و چه مواقعی از تست پرمننت استفاده کنیم؟

لزوم استفاده از تست های گوناگون فلوک روی کابل شبکه در مواقع مختلف ایجاد می گردند. اینکه چه وقتی لازم است از هر کدام استفاده کنید و آن ها را به کار گیرید و یا انکه اصولا تفاوت هر یک با هم چیست به یک دغدغه برای برخی کاربران فلوک بدل شده است. ما در این مقاله می کوشیم تا برای شما این مسئله را واضح کنیم تا بدانید که در چه هنگامی باید از تست فلوک چنل و در چه هنگامی باید از تست فلوک پرمننت استفاده کنید. همچنین باید تفاوت تست فلوک چنل و پرمننت را درک کنید تا در مواقع لزوم از آن ها استفاده کنید.

تفاوت تست فلوک چنل Channel کابل شبکه و پرمننت Permanent در چیست؟

تست فلوک را به دو صورت پرمننت و چنل می توان روی کابل شبکه انجام داد و برای تعیین اینکه در چه زمانی باید از تست فلوک چنل و در چه زمانی باید از تست فلوک پرمننت استفاده کرد بهتر است به موارد زیر توجه کنید:

برای اینکه به درستی تفاوت تست فلوک چنل و پرمننت را درک کنیم لازم است بدانیم، تست فلوک چنل معمولاً برای اطمینان از کیفیت ارتباط کابل شبکه با سوئیچ و یا روتر و سایر دستگاه های شبکه استفاده می شود همچنین اگر شما نیاز دارید تا مسیر کابل شبکه را بررسی کنید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید می توانید از تست فلوک چنل استفاده کنید.

اهمیت تست فلوک Permanent

از سوی دیگر از دیگر تفاوت های تست فلوک چنل و پرمننت این است که اصولا تست فلوک پرمننت برای ارزیابی کامل و جامع عملکرد کابل شبکه به کار می رود این تست شامل اندازه گیری همه پارامتر های کابل شبکه مانند رزیستانس کابل شبکه، طول کابل و دوام آن و میزان نویز می باشد. بنابراین اگر شما نیاز دارید تا از کیفیت و عملکرد کابل شبکه در بلندمدت اطمینان حاصل کنید و خرابی یا مشکلاتی را که بعد از نصب کابل ها بوجود می آیند پیشگیری کنید، بهتر است از تست فلوک پرمننت استفاده کنید.

با توجه به این نکات می توانید در هنگام انتخاب نوع تست فلوک با توجه به نیاز و مورد استفاده خود تصمیمگیری صحیحی را انجام دهید.

برای تهیه محصولات فلوک از ایران فلوک آسمان قشم اقدام کنید. کارشناسان ما در دفتر تهران آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر هم به صورت حضوری و هم به صورت تلفنی و مکاتبه ای با ما در ارتباط باشید.

کاربرد های تست فلوک چنل و پرمننت بر کابل های شبکه کدامست؟

تست پرمننت کابل شبکه به دلیل امکان بررسی کارایی لینک های دائمی می تواند به عنوان راهکاری برای پیشگیری مشکلات شبکه در آینده به کار گرفته شود. تست فلوک پرمننت عموما بعد از نصب پسیو شبکه مورد استفاده قرار میگیرد و کارایی لینک ها را در زمان نصب ارزیابی میکند. اگرچه تست چنل هم برای شناسایی مشکلات در پچ کورد ها مفید است اما در صورت وجود مشکل در لینک های دائمی بازرسی لینک های پرمننت می تواند احتمال وجود مشکل در این لینک ها را به طور قابل توجهی در آینده کاهش دهد. لذا انجام تست فلوک پرمننت قبل از تست چنل بسیار مهم و حیاتی است و به کاهش احتمال وجود مشکلات در شبکه کمک می کند.

نکات مهم در تست های فلوک چیست؟

البته باید توجه داشت که پچ کورد ها به عنوان یکی از تجهیزات اصلی پسیو و کابل شبکه بسیار حائز اهمیت هستند. این تجهیزات برای اتصال دستگاه های شبکه به یکدیگر استفاده می شوند و به عنوان جزء حیاتی از شبکه به حساب می آیند با این حال به دلیل اینکه پچ کورد ها به طور معمول توسط افراد غیرمتخصص و در شرایط غیراستاندارد ساخته می شوند کیفیت و عملکرد آن ها اغلب نادیده گرفته می شود.

به خصوص وقتی که بسیاری از پچ کورد ها دست کاری می گردند و آسیبپذیری بیشتری نسبت به سایر تجهیزات دارند، به همین دلیل تست چنل برای بررسی عملکرد صحیح پچ کورد ها بسیار حائز اهمیت است. با انجام تست چنل می توان به راحتی کیفیت و عملکرد پچ کورد ها را بررسی کرد و در صورت وجود هرگونه مشکل آن را به سرعت رفع کرد. از این رو تست چنل به عنوان یکی از ابزار های ضروری در مدیریت و نگهداری شبکه های کامپیوتری به حساب می آید.

باید بدانید که عموما در دستگاه های تست فلوک از جمله DSX-5000 و DSX-8000 آداپتور های تست پرمننت که با آنالیزگر کابل شبکه نیز همراه هستند دارای بالا ترین کیفیت هستند. همچنین این دستگاه شامل شاخه اتصالی است که هیچ اختلالی در لینک مورد آزمایش ایجاد نمی کند و اطمینان حاصل می کند که انتهای این لینک مناسب اتصال به پچ کورد است. همچنین شما با استفاده از تست پرمننت یک لینک می توانید تنها با اضافه کردن یک پچ کورد با کیفیت به صورت قابل اعتمادی در کانال تست را اجرا کنید.

دستگاه تست فلوک که اصولا برای آزمایش کابل شبکه طراحی شده است، تولید شرکت آمریکایی Fluke Networks است که در جهان شهره ی خاص و عام می باشد. این دستگاه با استانداردی که خود تعیین کرده است انواع کابل های شبکه را سنجیده و تست میکند.

در چه هنگامی از تست فلوک چنل یا پرمننت کابل شبکه استفاده میکنیم؟

مقایسه بین تست های مختلفی که در تستر های فلوک قابل اجراست به شما کمک میکند تا علت و کاربرد هر یک را درک کرده و در مواقعی که مورد نیاز است از آن ها استفاده کنید. اینکه کاربران سوال می کنند که چه وقتی باید از هر کدام از این تست ها استفاده کرد یکی از سوالات مهم در هنگام تست کابل شبکه است. یکی از عوامل تاثیرگذار در تست فلوک چنل و پرمننت طول کابل شبکه است. در تست چنل تمام طول کابل کشی و اتصالات مورد آزمایش قرار می گیرد و باید حداکثر ۱۰۰ متر باشد همچنین برای پچ کورد ها نیز توصیه شده است که طول آن ها بیش از ۵ متر نباشد.

کاربرد تست پرمننت فلوک چیست؟

از سوی دیگر لینک های دائمی شامل بخش های ثابتی از یک چنل هستند. مانند اتصالات میان پچ پنل در مرکز داده و اتصال بین اتاق سرور و پریز های محیط کار یا نقطه تجمیع کابل ها که از این دسته هستند. بیشترین طول مجاز برای لینک های دائمی ۹۰ متر است به همین دلیل در تست پرمننت فقط بخش دائمی لینک ها به صورت مستقل آزمایش می شود و اتصالات پچ کورد به آن متصل نمی شود.

علاوه بر طول کابل دمای محیط و رطوبت نیز می توانند تاثیرگذار بر نتایج تست فلوک چنل و پرمننت باشند بنابراین بهتر است تست در شرایط معمولی محیطی و با استفاده از تجهیزات با کیفیت برگزار شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

4 × سه =