با تخفیف های ویژه جشنواره خرداد ۱۴۰۳ ما آشنا شوید

اطلاعات بیشتر X

True-RMS در مولتی متر های فلوک چیست؟

True-RMS در مولتی متر های فلوک چیست؟

True-RMS یک ویژگی است که در دستگاه های اندازه گیری کننده ی پارامتر های الکتریکی مورد استفاده قرار می گیرد. این ویژگی که در بسیاری از مولتی متر های فلوک هم به کار برده شده به معنی True-RMS (RMS = ریشه میانگین مربع) یکی از سه ابزاری است که می تواند به خوبی نوع و کیفیت جریان متناوب (ac) یا ولتاژ ac را اندازه گیری کند:

  • مولتی متر دیجیتال True-RMS (یا کلمپ متر)
  • مولتی متر دیجیتال با پاسخگویی متوسط (یا کلمپ متر)
  • اسیلوسکوپ

قابل ذکر است که هم ابزار های اندازه گیری کننده ی True-RMS و هم اسیلوسکوپ ها معمولاً در مورد برق متناوب استفاده قرار می گیرند و هر دو می توانند شکل موج سینوسی استاندارد (AC خالص) را با دقت اندازه گیری کنند.

با این حال تکنیسین ها یک اندازه گیری کننده ی RMS واقعی را عموما ترجیح می دهند. زیرا تنها دستگاهی است که می تواند شکل موج سینوسی و غیر سینوسی را به دقت اندازه گیری کند. این ابزار ها قادرند تغییرات ولتاژ را که بصورت غیر خطی است نمایش دهد.

انواع امواجی که در True-RMS اندازه گیری میشود

امواج سینوسی (سینوسی): خالص. بدون اعوجاج. با انتقال متقارن بین قله ها و دره ها
امواج غیر سینوسی: امواجی با الگو های ناهنجار و نامنظم – سنبله ها. قطار های پالس. مربع. مثلث. دندانه اره و هر امواج ناهموار یا زاویه ای دیگر همگی توسظ این ابزار های اندازه گیری ابزار دقیق نمایش داده می شوند.

نحوه محاسبه RMS

همان طور که قبلا ذکر شد. RMS = ریشه میانگین مربع. اگرچه درک فرمول آن می تواند چالش برانگیز و سخت باشد. RMS اساساً مقدار جریان مستقیم (dc) که معادل یک شکل موج ac باشد را محاسبه می کند. از نظر فنی تر. مقدار “موثر” یا تغییرات آن ولتاژ dc را برای هر شکل موج ac تعیین می کند.

این یک روش کارامد برای اندازه گیری تغییرات با پاسخ متوسط از فرمول های ریاضی متوسطگیری برای اندازه گیری دقیق امواج سینوسی خالص است که مورد استفاده قرار می گیرد. البته ابزار های True-RMS فلوک می تواند امواج غیر سینوسی را نیز اندازه گیری کند. البته این امکان اما با دقتی نامشخص ممکن است.

True-RMS

میزان خطای True-RMS

عموما یک ابزار دقیق پیشرفته ای که برای اندازه گیری RMS واقعی طراحی شده است همچنین می تواند به طرز پیچیده تری هم امواج خالص و هم امواج غیر سینوسی پیچیده تر را با دقت اندازه گیری کند. البته شکل موج می تواند توسط بار های غیرخطی مانند درایو های سرعت متغیر یا VSD ها را که در صنعت کاربرد فراوان دارند یا رایانه ها تحریف شود. به عبارت دیگر یک ابزار دقیق True-RMS با کیفیت متوسط که سعی در اندازه گیری امواج تحریف شده دارد می تواند در محاسبات خود تا 40 درصد کم یا 10 درصد زیاد خطا داشته باشد.

ولتاژ RMS چیست؟ و چه موقع باید RMS واقعی را اندازه گیری کرد؟

امروزه در صنایع با توجه به کاربرد های موتور درایو ها نیاز به اندازه گیری True-RMS افزایش یافته است. زیرا امکان امواج غیر سینوسی در مدار ها در سال های اخیر به شدت افزایش یافته است. چند نمونه:

  • درایو های موتور با سرعت متغیر
  • بالاست های الکترونیکی
  • کامپیوتر ها
  • تهویه مطبوع
  • محیط های حالت جامد

در این محیط ها، جریان در پالس های کوتاه به جای موج سینوسی صاف که توسط یک موتور القایی استاندارد ایجاد می شود. رخ می دهد. شکل موج فعلی می تواند تأثیر چشمگیری بر خواندن میزان جریان از طریق انبر های کلمپ متر ها داشته باشد. علاوه بر این، یک ابزار اندازه گیری کننده RMS واقعی انتخاب بهتری برای اندازه گیری در خطوط برق است که در آن مشخصات ac ناشناخته است.

منبع: https://www.fluke.com/en/learn/blog/electrical/what-is-true-rms

دیدگاهتان را بنویسید

3 × دو =